Vznik snowboardingu v Československu

1981 – první kroky

Všechno to začalo v ten den, kdy Luděk Váša a Vláďa Rys dotáhli snowboarding do Československa. První prkna u nás byla jen jako betonářské překližky – (Vrstvené dřevo). Ale mohlo to být v podstatě cokoliv. Materiál a tvar nebyl určen. Hodně se improvizovalo. Lidé se inspirovali zahraničními časopisy. Obrázky se snažili všemi možnými způsoby převést na skutečnost.  Zpočátku prkna vypadala hodně primitivně a jezdci se snažili kopírovat právě originální prkna od Burtonu s výřezem do vlašťovky na patě. A vázání? To také byla pěkná divočina. První vázání bylo z gumy a nebo z kůže. Buď byl princip stejný jako u vodních lyží a noha se zasouvala do “kožené kapsy”, a nebo se přivazovala řemínky. Vzhledem k nemožnosti ovládání prkna na tvrdém sněhu, kvůli absenci ocelových hran,  se na prvních snowboardech jezdilo hlavně v prašanu. Po stranách prkna ze skluznice trčely nože, které držely ideální stopu. Experti si vyrobili prkna s provázkem na špičce, který pak jezdec držel v přední ruce. Toto můžeme považovat za první krok a vznik snowboardingu v Československu.

vznik snowboardingu v československu

Vláďa Rys a Luděk Váša | Zdroj: novinky.cz

1984 – první závody

Snowboarding v našich zemích pomalu získával popularitu a přesně  od tohoto roku se pravidelně jezdilo mistrovství Československa ve Snowboardingu. Ačkoli komunisté neměli rádi shromažďování ideologicky narušených existencí, snowboardisty nechávali na pokoji.

1985 – popularita roste

Časopisy do naší země přiváděly více a více informací o “prknech na sněhu”. Ať už to byly výsledky různých zahraničních závodů, nebo návody na různé styly jízd a triky až po samotné návody na vlastnoruční výrobu pro kutily. Snowboarding se u nás díky těmto informacím neustále zdokonaloval a prkna vypadala lépe. Československá televize tenkát uvedla legendární reportáž o výrobě snowboardů. Přemek Podlaha s Luďkem Vášou by vám vysvětlili jak na to! Sami se můžete přesvědčit ve videu na konci článku! 🙂

1986 – první české snowboardy

Uplně první česká snowboardová značka vznikla pod názvem VASA – hádáte správně, že zakladatelem je právě ten Luděk Váša, který je považován za jednoho ze  zakladatelů snowboardingu v Československu. V roce 1986  založili značku také bratři Kytkové. Nazývala se ROOK a nabízela hlavně prkna pro slalom a freestyle. V roce 1987 přišla už možná někomu známá firma LTB, kterou měl pod palcem Tomáš Ronovský a Lukáš Schoder. Snowboardy se vyráběly i v Jablonci pod značkou BIG FOP a v Hradci Králové jako snowboardy FROPLE. Kvalita českých prken zpočátků nebyla žádný zázrak. Vše záleželo na výrobní sérii. Výhodou byla super cena oproti ostatním státům.

1989 – první expedice

Snowboarding se totálně profláknul po celém Československu. Díky rozsáhlé medializaci také proběhlo mistrovství ČSSR na Klínovci i s mezinárodní účastí. Došlo i k rozvoji snowboardových expedic. První se uskutečnila na nejvyšší hoře Kavkazu – Elbrusu (5642 m n.m). VASA uspořádala expedici do Mexika a firma ROOK zase první české snowboardisty dostala do Himalájí.

1990 – založení asociace československého snowboardingu

Tento rok byl pro snowboarding přelomový. Právě založení AČS byl začátek pro nové závody ve snowboardingu. Začalo to šesti závody Československého poháru a mistrovstvím Československa. Česká reprezentace také vyrazila na návštěvu do Ischglu, kde se zúčastnila dalších zahraničních závodů. V závěru roku 1993 byla uspořádána televizní exhibice, kde závodníci o prvenství soupeřili ve Špindlerově Mlýně. V této sezoně se závodů zúčastnilo 183 registrovaných závodníků a 17 týmů. To už je bráno jako velký úspěch pro počátky snowboardingu u nás.

Dnes mají snowboarding na starosti dvě organizace. Vedle AČS jde o Svaz lyžařů ČR.

Pokud vás zajímá vznik snowboardingu ve světě, zkuste stručný článek, ve kterém se dozvíte, jak se to doopravdy poprvé narodilo!

Legendární video z receptáře o prvním snowboardu v u nás.

Kategorie: NOVINKY

10% SLEVOVÝ KÓD PRO TEBE

PLATNÝ POUZE DO KONCE MĚSÍCE!

bs10v1021

10% SLEVOVÝ KÓD PRO TEBE

bs10v1021