Něco málo o vzniku Skateboardingu.

Jízda z kopce a carving jsou dva nejzákladnější pohyby, které jdou na skateboardu provádět, proto je historie downhillu vlastně historie skateboardingu.  Skateboarding vznikl v Kalifornii, na východním pobřeží USA. Ta byla odjakživa rájem surfařů, kteří zhruba od 40. let řešili, jak by šel pohyb na surfovém prkně napodobit i na “souši”. Od té doby vznikala různé podivuhodné “zařízení” připomínající dnešní skateboard jen vzdáleně. Tyto desky působily na první pohled dost nebezpečně. V dnešní době je něco takového zcela nepředstavitelné.

1950 -Pomalé začátky

První skate vznikají v 50. letech. Tehdejší Sidewalk Surfers (doslova “chodníkoví surfaři”) připevňují na desky vyřezané do tvaru surfového prkna podvozky z kolečkových bruslí a vzniká tak náčiní, které sice funguje na naprosto stejných principech jako současný skateboard, avšak s velmi omezenými možnostmi. Materiály, ze kterých se vyrábějí kolečka, nejsou téměř vůbec přilnavé. Carving (obloučky) a jízda z kopce jsou to jediné, co se na sidewalk surfech dá provozovat. Přesto sidewalk surfing prožívá boom a počátkem 60. let přichází na scénu první sériově vyrobené skateboardy (roku 1963 se vyrábí až 10 000 ks za den).

Novinkou se stává kick tail (zadní část desky přesahuje zadní podvozek-truck), což umožňuje ostřejší obraty. Pořádají se závody ve slalomu, jezdci (většinou jezdí bosí ) na skate aplikují surfové triky jako chůze po desce, spinner a hang ten. Při skateboardingu se často využívají banky (betonové šikminy), které vytvářejí jakousi “betonovou vlnu”. V roce 1965 je boom u konce, zájem o skateboarding totálně opadá a jako sport upadá v zapomnění. Firmy přecházejí na výnosnější výrobky a ve skateboardingu pokračuje jen pár nadšenců opět na home-made deskách.

1970 – Historie skateboardingu zažívá nový boom!

V roce 1972 se objevuje naprosto revoluční vynález – polyuretanová kolečka (firma Cadillac Wheels). Tyto kolečka  jsou velmi rychlá, přilnavá a absolutně mění tvář skateboardingu. Zájem o skateboarding se opět zvyšuje. Zatímco se většina skaterů věnuje slalomu a stylové trikové jízdě (freestyle), v části Los Angeles zvané Dogtown se objevuje parta mladých agresivních surferů, říkající si Z-Boys, kteří nedají moc na nažehlenou surfovou image a věnují se hlavně agresivnímu downhillu a slalomu a svou betonovou vlnu trénují ve vypuštěných zahradních bazénech. Jména jako Tony Alva, Jay Adams, Stacy Peralta, Nathan Pratt, Bob Biniak nebo Jim Muir. Tyto jména, která platila svého času za outsidery, se stávají hvězdami.

historie skateboardingu

Základními skateboardovými disciplínami se stávají freestyle, slalom, downhill, skok vysoký a daleký. Skateboardy jsou vybaveny širokými koly o velikosti kolem 60mm a o tvrdosti mezi 70-80A. Trucky se nezměnily dodnes, jen byly o dost užší (v té době zastávala přední pozici ve výrobě firma Tracker). Co se týče desky, většina tehdejších firem (G&S, BAHNE, Alva Skate aj.) vyráběla desky dlouhé do 30 palců (cca 75 cm) a široké kolem 7 palců (cca 18cm). Měly kicktail, který byl navíc zvednutý směrem nahoru, a griptape (protiskluzovou fólii) V podstatě už měly docela moderní parametry a jezdily se na nich všechny disciplíny. Už tehdy si skateři uvědomovali, že delší desky jsou ve vysokých rychlostech stabilnější, pro downhill se staly oblíbené longboardy firmy SIMS.
1980

 

Pokud vás Historie skateboardingu zaujala a chcete si chcete sestavit vlastní prkno od základů určitě se podívejte do našeho průvodce.

 

 

10% SLEVOVÝ KÓD PRO TEBE

PLATNÝ POUZE DO KONCE MĚSÍCE!

bs10v1021

10% SLEVOVÝ KÓD PRO TEBE

bs10v1021