V článku vám popíšeme typy trucků na našem trhu existují a samozřejmě poradíme jaké vybrat longboard trucky, také objasníme co jsou to bushingy.

Longboard trucky jsou velmi důležitou součástí vašeho longboardu, jde vlastně o nápravu vaší desky, proto byste neměli výběr brát na lehkou váhu.

Longboard trucky

Trucky dělíme na 2 typy.

  1. vertical kingpin

    vypadá podobně jako klasiké trucky u skateboardu, jejich hanger (osa, která drží kolečka) je však širší a robustnější, aby zvládla těžší longboard. Tyto trucky si koupí ti, kteří si rádi užívají jízdu ve skateparcích.

traditional kingpin neboli vertical kingpin

  1. reverse kingpin 

    – jedná se o častější typ trucků používaný u longboardů. Jejich kingpin (úchyt trucků) je pod jiným úhlem (35°, 42°, 43°, 45° nebo 50°) než u vertical kingpinu. Díky tomuto vylepšení mají longboardy lepší geometrii, což v důsledku poznáte lepší točivostí a stabilitou.

longboard trucky

reverse kingpin

Nejběžnějšími velikostmi jsou 150mm nebo 180mm longboard trucky, existují ale i větší nebo menší. Samozřejmě by šířka trucků měla odpovídat přesné šířce desky, stejně jako u skateboardů. Opět jde o optimální rovnováhu. Každý truck se skládá ze základní desky (baseplate), závěsu (hanger), inzertů (bushings), čepů (pivot pin) a dvou matic s podložkami.

U Longboardů s useklou patkou nebo zúženou špičkou vycházíme z šířky uprostřed desky.

Při výběru trucků nezapomeňte na BUSHINGY. Jedná se o malé válce nebo kužele z polyurethanu, které jsou umístěny u všech trucků mezi baseplate a hangerem. Při zatáčení dochází k jejich deformaci. Logicky – Čím měkčí bushingy jsou, tím lépe se Vám bude zatáčet, ale stabilita bude stát za starou bačkoru. S tvrdými bushingy to funguje naopak – hůře se Vám bude zatáčet, ale budete mít mnohem lepší stabilitu.

Dále doporučujeme pořídit nějaké podložky.

Podložky jsou plastové a nebo gumové součásti, které se dávají mezi trucky a desku. Slouží k tomu, aby tlumily nárazy, mírně upravují vlastnosti longobardu a prodlužují jeho životnost. Díky podložkám nejsou kovové trucky vytlačeny v desce a nenarušují tak povrch prkna. Podložky mají různé tvary a tloušťky podle značky výrobce.

Mezi nejlepší výrobce Longboard trucků patří firma GLOBE.

KOUPIT LONGBOARD TRUCKY GLOBE – BOARDSTAR.CZ

VRÁTIT SE ZPĚT K PRŮVODCI VÝBĚREM LONGBOARDU

10% SLEVOVÝ KÓD PRO TEBE

PLATNÝ POUZE DO KONCE MĚSÍCE!

bs10v1021

10% SLEVOVÝ KÓD PRO TEBE

bs10v1021