Jak vybrat paddleboard

Připravili jsme si pro vás nejrozsáhlejší článek o výběru paddleboardu, který na českém internetu najdete. V průvodci si popíšeme co je to paddleboard, odkud přišel a především jak vybrat paddleboard, který vám bude vyhovovat ve všech ohledech. V dnešní době je na trhu k dostání nespočet paddleboardů s různým využití. Existují paddleboardy pro začátečníky, paddleboardy pro pokročilé, ale i dětské paddleboardy a nebo paddleboardy naprosto s rozdílným využítím. Paddleboardy pro rybáře například.

Seznámení s paddleboardem

Co je to paddleboard?

Paddleboard někdy také nazývána SUP (Stand up paddle – pádlování ve stoje) je deska větších rozměrů připomínající surfové prkno, s tím rozdílem, že v případě paddleboardingu jste navíc ještě vybaveni pádlem. To využíváte k posunu po hladině. Sport ze surfingu tak trochu vychází, kde surfaři v minulosti pádla také používali při posunu po klidných vodách, když zrovna nebyly žádné vlny.

Odkud ty paddleboardy vlastně přišly?

Paddleboard je poslední léta obrovský fenomén a jejich popularita zažívá doslova boom. Tento krásný sport vznikl na Havajských ostrovech a dnes se paddleboardy využívají ve velkém měřítku i u nás v České republice.

Paddleboarding na klidné hladině

Hodí se pro mě vůbec paddleboarding?

Vsadíme se, že ano. Paddleboarding je komplexní sport a je vhodný opravdu pro kohokoliv. To je způsobeno hlavně díky širokému spektru využití paddleboardů.

Výhody a nevýhody paddleboardů

Jednoduché ovládání a nenáročnost na rovnováhu

Horší stabilita na vlnách – na moři

Originální vodní přemisťovadlo

Náročnější na přepravu (pevné paddleboardy)

Široké spektrum využití

Vyšši cena – zejména u pevných paddleboardů

Průvodce jak vybrat paddleboard pro začátečníka

Nyní se podíváme jaké typy paddleboardů existují a jak se mezi sebou rozlišují. Jak vybrat paddleboard tedy?


--> ROZDĚLENÍ PADDLEBOARDŮ PODLE TYPU

Existuje obrovské množství typů paddleboardů

Pevný paddleboard

Pokud jste mistři a nevadí vám jejich omezená skladnost, je to prkno pro vás. Pevné paddleboardy disponují o malinko stabilnější základnou oproti těm rozšířenějším nafukovacím paddleboardům o kterých si budeme povídat hned v dalším odstavci. Lehce stabilnější základna, kterou by ocenili stejně spíš jezdci na divočejších vlnách u moře má obrovskou daň a tou je náročnější přeprava, jak už jsme zmínili na začátku odstavce. Téměř 95% lidí u nás v České republice proto volí nafukovací paddleboardy, které tento neduh šikovně řeší.

Nafukovací paddleboard

Výhody

Nafukovací paddleboardy nabídnou oproti pevným paddleboardům paradoxně lepší ochranu proti poškrábání. Materiál, ze kterého je nafukovací paddleboard vyroben je podobný raftům. O kvalitu je tedy postaráno. A samozřejmě tou největší výhodou je jejich skladnost. Paddleboard snadno vyfouknete a srolujete například do batohu. Takže je to skvělý společník na dovolenou. Dále jsou nafukovací paddleboardy k dostání v obrovském počtu tvarů a variant.

Nevýhody

Nevýhodou je horší životnost. Po deseti letech už deska nebude mít úplně stejný tvar. Na řezání a sjíždění vln také není nafukovací paddleboard ideální, protože musí být po celé délce desky stejně tlustý. Nemá tedy žádné ostré hrany.

--> ROZDĚLENÍ PADDLEBOARDŮ PODLE TECHNOLOGIE VÝROBY

SINGLE LAYER konstrukce

Jednoduchá jednovrstvá konstrukce. Je doménou především levných paddleboardů. Tyto SUPy trpí na kratší životnost a nižší podélnou tuhost. Ideální pro lehčí a šetřivé jezdce.

DOUBLE LAYER konstrukce

Sofistikovanější konstrukce skládající se z dvou PVC vrstev. Výhodou je vyšší pevnost, hodí se tedy pro těžší jezdce. Hlavní negativum je vyšší hmotnost, tudíž horší manévrovatelnost.

ESD, MSL nebo FUSION konstrukce

Technologie spojující výhody DOUBLE LAYER a SINGLE LAYER, jde o dvouvrstvou konstrukci, vrstvy paddleboardu ale nejsou lepeny lepidlem, protože jsou lisovány při vysokých teplotách. Výsledkem je bytelná konstrukce, která tuhostí překoná dokonce i klasické DOUBLE LAYER paddleboardy a přesto je hmotnost zhruba o 20% nižší. Za nás nejlepší volba.

--> ROZDĚLENÍ PADDLEBOARDŮ PODLE TVARU

ALLROUND (univerzální)

Nejpopulárnější tvar paddleboardů. Jde o univerzální paddleboard vhodný na jakýkoliv styl jízdy. Ovšem nejvíce se hodí na takové to volné pádlováníčko na tekoucí a stojaté vodě. Je ideální především pro začátečníky. Disponuje větší šířkou než ostatní paddleboardy. Pokud s paddleboardingem začínáte, doporučujeme pro vás právě Allround paddleboard. Pokud se vám prkno líbí, seženete jej zde.

VLASTNOSTI
STABILITA 80%
RYCHLOST 70%
MANÉVROVATELNOST 90%
Allround paddleboard od Red Paddle
SURF (na vlny)

Surf jsou prohnutější paddleboardy, jejichž tvar připomíná banán. Jejich vlastnosti jsou uzpůsobeny na sjíždění mořských vln. Ovšem nečekejte nějaké řezání vln. K vlastnostem opravdového surfového prkna má surf paddleboard daleko. Tyto prkna společně se závodními mají nejmenší stabilitu a jejich délka a šířka je v oblasti paddleboardů také nejmenší.

VLASTNOSTI
STABILITA 50%
RYCHLOST 50%
MANÉVROVATELNOST 80%
nicolas-cool-107370-unsplash-min
Surf paddleboard v akci
CRUISER (pro dobrodruhy)

Cruisery jsou takové trošku rychlejší allaround paddleboardy. Díky ostřejší špičce dosahují vyšší rychlosti a hodí se na delší vyjíždky. Neztrácejí totiž komfort díky větším rozměrům desky. Dostanete tedy vyšší stabilitu, vyšší rychlost ale přijdete o jednoduchou manévrovatelnost.Hodí se tedy na probádávání hůře dostupných oblastí. Je také vhodnou alternativou pro začínající jezdce.

VLASTNOSTI
STABILITA 100%
RYCHLOST 80%
MANÉVROVATELNOST 80%
Cruiser paddleboard - zdroj: waveschamp.com
RACING (Závodní)

Závodní paddleboardy dosahují vyšších rozměrů a mají extrémně ostrou špičku. Dosahují nejvyšší rychlosti za cenu mizerné stability a horší manévrovatelnosti. Pokud se vám prkno líbí, seženete jej zde.

VLASTNOSTI
STABILITA 40%
RYCHLOST 100%
MANÉVROVATELNOST 60%
Závodní paddleboard
YOGA (na cvičení)

Tvarem velice podobná deska cruiserům a allaround paddleboardům. Většina SUP boardů určených na cvičení má po celé ploše měkčenou pěnu. Všechny madla uprostřed desky chybí, aby nepřekážely cvičení. Pádlo se dá u těchto prken připevnit za poutko na zádi a nebo na boční straně. Nic vás tak nebude vyrušovat a vy se můžete plně věnovat svému cvičení. Některé prkna disponují také speciálními úchyty na boku, pomocí kterých můžete spojit více prken dohromady a cvičit například s partnerem. Pokud se vám prkno líbí, seženete jej zde.

VLASTNOSTI
STABILITA 100%
RYCHLOST 60%
MANÉVROVATELNOST 60%
Yoga paddleboard

Námi doporučené paddleboardy

Pokud stále nevíte jak vybrat paddleboard správně, doporučujeme tyto paddleboardy.

TAMBO CORE ESD

Allaround (univerzální) paddleboard. Skvělý poměr kvalita/cena. Deska nabízí přijatelnou nosnost 110kg. Hlavním lákadlem paddleboardu je ESD dvouvrstvá konstrukce, která zajistí dostatečnou pevnost aniž by nějak zbytečně zvyšovala hmotnost paddleboardu. Rozměry odpovídají optimálnímu allaround paddleboardu. Pro více informací následujte odkaz.

RED PADDLE iSUP

Paddleboard od konkurenční značky RED PADDLE. Opět jde o klasickou Allaround konstrukci. Paddleboard disponuje technologií MSL, takže dvouvrstvá deska lisovaná za vysokých teplot. Žádné zbytečné neekologické lepidlo, které by zvyšovalo hmotnost desky. Více se o desce dozvíte na eshopu Alza.cz 

KAM DÁL?