Snowskate
Snowskate je vlastně takový hybrid mezi skateboardem a snowboardem. Pokud se stanete jedním z majitelů snowskatu, bude vám umožněno provádět skateboardové triky i na sněhu. Snowskate nenabízí žádné vázání a je ultra lehký, takže také velmi mobilní!
Vznik
Tohle prkno vzniklo už před spoustou let, a i když jste u nás na snowskatu možná nikdy nikoho neviděli, věřte, že ve světě je toto prkno velmi oblíbené. První jezdec na “snowskatu” začal jezdit už v roce 1964. Deska se nazývala “Snurfer” a původně to byl předchůdce prvního snowboardu, šlo o tenkou desku bez vázání. Více si tedy můžete přečíst v našem článku Snowboarding history.
První opravdový snowskate vznikl okolo roku 1970 a byl prodáván v menších lokálních sportovních obchodech. Tady šlo už o opravdovou skateboardovou desku, ke které byly místo trucků přilepeny dvě lyžiny. Díky tomu mohl snowskate svižně plavat po sněhu. Prvním výrobcem snowskatů byly značky Skeeter a Snodad. Prkna od značky Skeeter byly právě uplně ty první a využívaly dvou až čtyř lyžin na spodní části desky. Snodad na to šel opačně a na své snowskate desky montoval ocelové břity podobné těm na bruslích, díky tomu jste nad jízdou měli lepší kontrolu a drželi potřebný směr. Záporným faktem bylo to, že na deskách tohot typu nebylo možné zabrzdit. Nezbývalo by vám nic jiného, než seskočit a rozběhnout se za snowskatem dolů z kopce.
Snowskate dnes
Dnes se vyrábí 4 typy snowskatů, single deck, double deck, 4×4 a powderskate. Všechny tyto prkna mají také vysoce kvalitní voděodolný grip, který pokrývá kompletně celý deck pro lepší stabilitu na mokrém prkně.
Single deck
Tyto desky jsou vyrobeny převážně z laminátu s plastovou skluznicí. Některé jsou také vyrobeny kompletně celé z pevného plastu. Na skluznici jsou vyfrézované drážky pro lepší stabilitu a možnosti držení trasy snowskatu. Single deck snowskaty jsou ideální do specialních parků a nebo na downhilly. V lyžařských areálech je toto prkno povoleno velmi zřídka. Vzhledem k tomu že jsou single decky vlastně skateboardy, jsou nejvhodnější na triky. Single deck, jaký známe dnes, se na pultech obchodů poprvé objevil v roce 1998 pod značkou Premier Snowskates, s distribucí pomáhal Andy Wolf, jeden ze zakladatelů snowboardové značky Nitro. V dnešní době patří mezi největší výrobce single snowskatů právě Premier Snowskates, poté Ambition Snowskates a Icon Snowskates.
Doble deck
Double deck snowskate je více podobný prvním snowskatům v historii, jde o skateboardové prkno, které stojí na další skluznici, která je v kontaktu se sněhem. Tento typ desek se začal vyrábět v roce 2001 po hromadě prototypů a testů, které provedl Stevens Pass, kterému náleží otcovství double deck snowskatů. Vše začalo v roce 1994 při jednom rituálu, kde Stevens měl spálit svůj starý skateboard… Jak ho napadlo vytvořit double deck snowskate za těchto okolností, se nás ale opravdu neptejte. Je mnoho typů double deck desek. Delší jsou ideální na horské snowskatování, kratší jsou zase ideální na triky. Dnes jsou tyto desky známe zejména pod značkami: Bi-Deck Snowskate, Hovland, Parole Boards, Squampton Snowskates, Harfang, Ralston, Pioneer, Fuse, Predog, 0910, Minus-7, Landyachtz, Chiller, LibTech, Boyd Hill a Premier Snowskates
4×4
Tyto desky jsou v podstatě stejné jako double deck, akorát s tím rozdílem, že mají lyžiny na každém rohu desky a jsou o něco tlustší a širší. Díky tomuto řešení vám toto prkno přivodí dojem jízdy na skateboardu asi nejvěrněji ze všech typů desek, právě 4 lyžiny nahrazující 4 kolečka jsou k úplně to nejlepší “skateboardové” poježdění v lednu. Kvalitní 4×4 desky seženete od značky Fuse.
Powder snowskate
Pokud si chcete pořídit snowskate typu “powder”, připravte se na pořádný pádlo. Tyto snowskaty jsou úplně největší ze všech desek a jsou velmi podobné surfařským prknům. Vychází částečně z double deck prken. Pod nohami máte opět skateboardové prkno, které je postavené na velké desce podobné snowboardu. Jak už název napovídá, prkna jsou určena hlavně k freeride jízdě v prašanu. Skvělé powder snowskaty nabízí například značka Hovland.
Shrnutí
V tabulce můžete vidět shrnutí výhod a nevýhod jednotlivých typů desek
TYP | VÝHODY | NEVÝHODY |
SINGLE DECK | levné, odolné, vhodné na triky | nejsou nejrychlejší, horší ovladatelnost při zatáčení |
DOUBLE DECK | rychlejší, skvělá manévrovatelnost, vhodné na downhill i do parku | vyšší cena (musíte platit za lyžiny), mírně horší stabilita než Single deck |
4X4 | vhodné pro zkušené jezdce, jízda je velmi vyzývavá | ještě vyšší cena, vyšší poruchovost (více pohyblivých částí), nevhodné na bedny |
POWDER | ideální do prašanu, lepší snowskate na horské ježdění není | větší hmotnost (menší mobilita), nevhodné do parků |
Ross Knowlton vám shrne jak taková slušná jízda na snowskatu může vypadat.