Freeride snowboard
to je přesně to prkno, na kterém sjedete úplně všechny kopce a překonáte všechny nástrahy.
V článku se vám nyní pokusíme vysvětlit, jak vybrat freeride snowboard, na kterém si na horách nerozbijete kokos.
Můžete také vyzkoušet našeho průvodce výběrem snowboardu.
KOUPIT FREERIDE SNOWBOARD – BOARDSTAR.CZ
Freeride snowboard bychom měli vybírat přesně podle těchto parametrů:
Tuhost – Hard flex
Freeridová prkna jsou zpravidla tužší desky. Nepruží tolik a deska je nepatrně silnější. Díky větší tuhosti desky máte větší volnost při sjezdu. Hrana se jen tak neutrhne a také dosahujete lepší stability při vysokých rychlostech.
Tvar desky – Tapered directional shape
Většina freeride desek má tzv. “tapered directional shape” tvar, píšeme většina, protože v dnešní době kvalitní freeridové prkna mají i klasický “twin tip” nebo “directional twin” tvar desky. (tvar snowboardu je téměř stejný, jako u obyčejných freestyle prken. Pokud jde tedy o “tapered directional shape” – Jednoduše řečeno, vše na desce bude na určitém bodě jinak (tuhost, délka, šířka). Zadní strana nikdy nebude stejná jako přední. Z toho vyplývá, že prkno je navrženo tak, že vždy budete jezdit jen na jednu stranu. Na obrázku je vidět, jak taková deska může vypadat.
Vázání – Setback stance
Freeridová prkna mají setback stance zhruba 20mm nebo více.
To znamená, že prkno má přední nohu dále od špičky desky (nose) než od zadní hrany snowboardu (tail). Přední noha je také vytočena zhruba o 15° až 20° oproti zadní noze, která je zhruba v pravém úhlu s hranou desky. Díky “Setback stance” máte lepší kontrolu nad snowboardem při jízdě v hlubokém sněhu. Přední nohou můžete lépe určovat trasu jízdy a snadněji zamezíte boření špičky do sněhu. Podrobně to můžete vidět na obrázku.
Kdyby jste zvolili jiný styl postavení vázání, například “centered stance”, který spoustu freeride snowboardistů stejně využívá. Budete při jízdě akorát nuceni neustále stát v záklonu. A to už není ideální vzhledem k tomu, že musíte ještě udržovat pozornost a sledovat směr vaší jízdy.
Prohnutí desky – Hybrid Camber
Freeridovým prknům dominuje prohnutí desky tzv. Hybrid Camber
To není vůbec překvapivé, díky “kolébkovému” rozvržení desky máte nejlepší kontrolu v prašanu a docílíte lepší manévrovatelnosti, ale vyrabí se i klasické camber freeridové prkna.
Z levnější cenové kategorie osobně doporučuji Gravity Bandit Wide desku. Prkno je vhodné do kteréhokoliv terénu, nejen do prašanu a hodí se pro začátečníky. Mezi elitu zase patří Nitro 16 Magnum. Je to široké prkno, takže už nikdy nebudete dřít botami o sníh. Také miluje proplouvání prašanem a na upravených sjezdovkách poskytuje rychlé manévrování a snadný carving.
Skluznice – Sintered base
Freeride je vysoce agresivní styl jízdy. Pro tento styl tedy budete potřebovat odpovídající skluznici. Tou skluznicí je “sintrovaná” skluznice.
Sintrování, slinutí či slinování je metoda výroby předmětů z práškových hmot jejich zahřátím na vysokou teplotu, avšak pod jejich teplotu tání, přičemž dochází k vzájemnému splynutí práškových částic. Při tomto procesu, který probíhá ve vakuové peci, dochází k přetváření tvarových dílů.
Slinuté skluznice jsou rychlejší a lépe kloužou po sněhu než extrudované skluznice vyráběné za pomocí natavení granulátu skluznic v extrudéru a následného odlévání do pruhů. Slinuté skluznice jsou ale také bohužel zhruba 3x dražší než desky vyráběné pomocí klasické technologie.
Sintrované skluznice jsou tedy nejideálnější na freeriding. Když nastane situace, kdy projíždíte nějaký rovinný sektor, prkno se jen tak nezastaví a určitě je to lepší volba než extrudované skluznice.
Délka – 2 – 3 cm nad standardní délku
Délka snowboardu musí odpovídat vaší výšce. Za normálních okolností se řídíme pravidlem, že snowboard by měl sahat někam mezi bradu a nos. O této problematice najdete více informací v článku Snowboard. Ovšem při výběru freeride snowboardu by jste měli k délce prkna přidat ještě tak 2 – 3 cm navíc. A to z jednoduchého důvodu. S delším prknem sice nemůžete tak snadno skákat a jezdit bedny, ale kvůli tomu si freeridové prkno nevybíráme, že? S delším freeride snowboardem jednoduše docílíte vyšší rychlosti a lepší stabilitě při jízdě.
Šířka – malinko užší než standard
Šířka freeridového prkna by měla být o něco málo užší než klasické snowboardy. Logicky čím užší deska, tím lepší manévrovatelnost a lepší ovladatelnost v zatáčkách. Docílíte rychlejších obratů a vyhnete se líbání omrzlých smrků v horských oblastech. Ovšem dejte si pozor na velikost bot, jestli máte velké nohy, jste lehce limitováni. Deska by rozhodně neměla být užší, než je velikost vašich bot.
KOUPIT FREERIDE SNOWBOARD – BOARDSTAR.CZ